لامپ LED ؛ چرا لامپ ال ای دی مناسب ترین لامپ است؟

وقتی از لامپ ال ای دی صحبت می کنیم، تقریبا همه اطلاعات کم و بیشی از آن دارند. لامپ ال ای دی امروز یکی از پرکاربردترین لامپ های موجود در بازار است. در واقع این لامپ، به نوعی لامپ کم مصرف شناخته می شود که هم نور بیشتری نسبت به لامپ کم مصرف سابق دارد و هم نور بیشتری از خود ساطع می کند.

با توجه به هزینه های بسیار زیاد انرژی برای خانوارها، شرکت ها و ادارات، استفاده از لامپ ال ای دی روز به روز افزایش پیدا می کند. علاوه بر این گسترش و پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا روز به روز از مصرف لامپ LED کاسته شده و بر میزان نور و بهره وری آن افزوده شود. در نتیجه خرید لامپ ال ای دی مناسب با توجه به تنوع بسیار بالای این لامپ، کمی سخت به نظر می رسد.

در ادامه این مطلب به معرفی لامپ ال ای دی و تاریخچه آن خواهیم پرداخت و سپس به سراغ ویژگی های لامپ LED و مقایسه آن با دیگر لامپ ها می رویم. اطلاعات فوق العاده مناسبی در زمینه لامپ ال ای دی در این مطلب به دست خواهید آورد.

لامپ ال ای دی چیست؟

 

لامپ ال ای دی چیست؟

دیود منتشر کننده نور ترجمه فارسی سرنام LED است. کلمه انگلیسی LED به نوعی سرنام یا مخفف Light Emitting Diode به حساب می آید. این کالای روشنایی از مجموعه ای از دیودها تشکیل شده که هر کدام از آن ها از خود نور منتشر می کنند. دیودهای نورانی که مصرف برق بسیار پایینی داشته و در مقابل نور بسیار زیادتری نسبت به بسیاری از وسایل روشنایی از خود ساطع می کنند.

انتشار نور از دیودهای ال ای دی پس از عبور جریان برق اتفاق می افتد. به این صورت که جریان الکترونیکی باعث ایجاد نوعی نور در دیود می شود. البته میزان این نور به نوع دیود و اندازه آن بستگی دارد. در لامپ ال ای دی مجموعه ای از دیودهای نورانی در کنار هم قرار می گیرند تا میزان نور منتشر شده افزایش پیدا کند.

ویژگی لامپ ال ای دی که باعث شده تا به عنوان یک لامپ فوق کم مصرف در بین مردم و کارشناسان شناخته شود، تبدیل نزدیک به 70 درصد از جریان عبوری به روشنایی است. در نتیجه گرما تولید شده توسط لامپ ال ای دی نیز به شدت کم و نامحسوس است. این میزان از تبدیل جریان الکتریکی به نور را اگر با لامپ رشته ای مقایسه کنید، به نتایج شگفت انگیزی دست پیدا خواهید کرد. لامپ های رشته ای نزدیک به 90 درصد از جریان عبوری را به حرارت و گرما تبدیل می کنند.

 

 

تاریخچه لامپ ال ای دی

 

سال 1962 میلادی، زمانی است که از آن به عنوان زمان تولید اولین لامپ ال ای دی یاد می شود. در همین سال لامپ ال ای دی در گستره بسیار زیادی تولید شده و به بازار عرضه شد. عرضه لامپ ال ای دی به بازار در آن زمان باعث شد تا شگفتی غیر قابل وصفی ایجاد شود. البته لامپ ال ای دی تولید شده در آن زمان تفاوت های بسیار زیادی با لامپ های فعلی داشت. در ابتدای کار، لامپ ال ای دی که در واقع دیودهای رنگی با طول موج مشخص بودند و رنگ سفید نداشتند.

سال 1997 میلادی، رنگ سفید لامپ ال ای دی تولید شد. هرچند به نظر می رسید نور ایجاد شده توسط دیودهای سفید رنگ جذابیتی نداشته باشد، اما تولید ال ای دی سفید رنگ، تحول بزرگی در صنعت الکترونیک ایجاد کرد. این دیودهای سفید رنگ بیشتر در بردهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گرفتند. به مرور زمان اما دانشمندان بر روی افزایش نور لامپ ال ای دی کار کرده و محصولات بیشتری را روانه بازار کردند.

در حال حاضر لامپ ال ای دی به عنوان یک لامپ و روشنایی بخش محیط های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. هر دو رنگ مهتابی و آفتابی لامپ ال ای دی طرفداران بسیار زیادی داشته و به علت مصرف کمتر و تولید نور بیشتر، در حال جایگزین شدن با بسیاری از مدل های قدیمی لامپ است.

برای در دهه های آینده، پیش بینی های مثبتی در زمینه ارتقاء تکنولوژی و رویکرد لامپ ال ای دی وجود دارد. به نظر می رسد محققان و دانشمندان در تلاش هستند تا با اضافه کردن تکنولوژی های مختلف به لامپ ال ای دی، این لامپ را پر نور تر و کم مصرف تر کنند. طبق پیش بینی های صورت گرفته در دهه پیش رو، استفاده از لامپ ال ای دی فراگیر شده و جای بسیاری از لامپ های دیگر را می گیرد.

 

 

 

6 ویژگی خاص لامپ ال ای دی

 

ویژگی های خاص لامپ ال ای دی

 

ویژگی های بسیار زیادی برای لامپ ال ای دی ذکر می شود. لامپ LED توانسته با توجه به خصوصیاتی که دارد، نظر بسیاری از مصرف کنندگان را به خود جلب کرده و در نتیجه رشد مناسبی را در بازار تجربه کند. خرید لامپ ال ای دی در سال های اخیر رشد بسیار زیادی داشته و همانطور که اشاره کردیم، در دهه پیش رو، جای بسیاری از لامپ های دیگر را خواهد گرفت.

از بین تمامی ویژگی های مثبت لامپ ال ای دی، تلاش کرده ایم تا به 5 مورد از ویژگی های خاص و کاربردی این نوع لامپ اشاره کنیم. همین ویژگی های خاص است که باعث شده تا فروش لامپ ال ای دی به شدت مورد توجه و استقبال قرار گیرد. در ادامه بیشتر با این ویژگی ها آشنا خواهید شد

 

1. طول عمر بالا

یکی از مهمترین ویژگی های لامپ ال ای دی، طول عمر این نوع لامپ است. تکنولوژی های به کار رفته در ساخت این نوع لامپ باعث شده تا مدت زمان ماندگاری ان به شدت افزایش پیدا کند. با توجه به اینکه لامپ LED گرما ایجاد نمی کند، آسیب های روشن ماندن طولانی مدت نیز کاهش می یابد. به همین علت است که گفته می شود لامپ ال ای دی حتی برای مکان هایی که لامپ ها به طور مداوم روشن هستند، مناسب خواهد بود.

به دلیل اطمینان از طول عمر لامپ ال ای دی، اصولا تمامی برندهای تولید کننده لامپ ال ای دی، این نوع لامپ را گارانتی می کنند. گارانتی های 1 تا 2 ساله برای لامپ LED کاملا معمول و عادی به نظر می رسد. بسیاری از برندها مدعی هستند که طول عمر لامپ آن ها حداقل 25000 ساعت است. اگر فرض کنیم که یک لامپ به صورت شبانه روزی روشن باشد، نزدیک به 3 سال زمان می برد تا طول عمر آن به اتمام برسد. مشخص است که کمتر لامپ ال ای دی چنین شرایطی را تجربه می کند و در نتیجه طول عمر لامپ افزایش چشمگیری خواهد داشت.

عمر طولانی تر لامپ ال ای دی باعث می شود تا در هزینه خرید لامپ صرفه جویی شود. شاید به ظاهر یک لامپ ال ای دی قیمت بالاتری داشته باشد؛ اما قیمت لامپ ال ای دی را باید بر اساس میزان عمر و همچنین گارانتی آن سنجید. شما با خرید یک لامپ ال ای دی با کیفیت مطمئن خواهیدبود تا دو سال اگر مشکلی برای لامپ پیش بیاید یا اصطلاحا لامپ ال ای دی بسوزد، خیلی سریع تعویض می شود. همین موضوع است که باعث شده لامپ ال ای دی به صرفه ترین لامپ موجود در بازار لقب گیرد.

 

2. هدایت نور قوی

یکی از مهمترین ویژگی های خاص و منحصربفرد لامپ ال ای دی، هدایت نور است. هیچ لامپی به اندازه لامپ ال ای دی قدرت هدایت نور ندارد. در واقع لامپ LED می تواند نور را به سمت مورد نظر خود هدایت کند و در نتیجه از هدر رفت نور جلوگیری به عمل می آید. لامپ ال ای دی بر خلاف لامپ رشته ای و دیرگ لامپ ها، نور را هدفمند هدایت می کند. در نتیجه همین هدایت نور هدفمند است که با استفاده از لامپ کمتری می توان یک محیط را به طرز دلخواه روشن نمود.

درست است که برخی از انواع لامپ ال ای دی قدرت روشنایی 360 درجه ای دارند؛ اما بسیاری از این چراغ ها، قسمت هایی از زوایای روشنایی را حذف می کنند. در نتیجه برخلاف لامپ رشته ای یا لامپ کم مصرف که حجم بسیاری از نور را به قسمت های بی فایده هدایت می کند، لامپ ال ای دی هوشمندانه تر و با هدف روشنایی را انجام می دهد.

 

3. تنوع رنگ زیاد

یکی از مهمترین معیار ها در انتهاب لامپ و چراغ روشنایی به ویژه در دکوراسیون داخلی، توجه به رنگ نور است. رنگ نور تاثیر فوق العاده زیادی در بهبود زیبایی یک مکان ایفا می کند. نورپردازی در دکوراسیون داخلی با استفاده از لامپ ال ای دی چه از نظر تنوع در رنگ و چه از نظر هدایت نور قوی، قابل مقایسه با دیگر وسایل روشنایی نیست.

مواد نیمه هادی موجود در لامپ ال ای دی به عنوان عناصر سازنده رنگ نور هستند. رنگ نوری که با استفاده از این مواد نیمه هادی ساخته می شود، تنوع بسیار زیادی پیدا می کند. رنگ های به کار رفته در این نوع لامپ بسته به نوع کریستال نیز قابل تغییر خواهد بود.

اگر قرار است از لامپ ال ای دی برای دکوراسیون داخلی استفاده کنید، حتما به تنوع رنگ آن توجه داشته باشید. البته بهتر است با توجه به هزینه این نوع لامپ برای نورپردازی در دکوراسیون داخلی، حتما با دقت به میزان نور و قدرت آن توجه کنید.

 

4. توان مصرفی کم

لامپ ال ای دی کم مصرف است! توان مصرفی این لامپ بسیار پایین تر از لامپ های دیگر بوده و شاید یکی از مهمترین ویژگی هایی که باعث محبوبیت آن نیز شده است، همین توان مصرفی پایین آن باشد. با توجه به هزینه های سرسام آور برق، استفاده از لامپ ال ای دی چه در منازل و ادارات و چه در مکان های بزرگی مثل استادیوم ها و سوله های کارگاهی، کمک بزرگی به کاهش هزینه انرژی است. همین موضوع کمک بسیار زیادی به بالابردن بهره وری در مراکز صنعتی و کاهش هزینه های خانوار در منازل می کند.

پایین بودن توان مصرفی علاوه بر کاهش مصرف برق و کاهش هزینه های ناشی از مصرف برق، در مواقع حساس نیز کمک رسان بوده است. از لامپ ال ای دی در ساخت انواع چراغ قوه و انواع لامپ های اضطراری استفاده می شود. تمامی علائم نجات و حتی چراغ های راهنمایی و رانندگی و لامپ هایی که با استفاده از انرژی خورشیدی در جاده ها و معابر کار می کنند، همگی از لامپ ال ای دی استفاده می نمایند.

 

5. طیف نور سالم

هرچند لامپ LED طیف نور مناسبی دارد اما محققان همچنان نیز در تلاش هستند که تا جای ممکن، طیف نور لامپ ال ای دی را سالم تر کنند. نور لامپ ال ای دی غیر مخرب است. به این معنا که در این نور اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش یافت نمی شود. عدم وجود این اشعه در نور تولید شده از LED باعث شده تا نور لامپ ال ای دی سالم و غیر مخرب باشد.

برای اینکه به اهمیت سالم بودن نور پی ببرید، کافی است سری به موزه ها بزنید. در تمامی موزه ها تنها از لامپ ال ای دی برای روشنایی استفاده می شود. طبق تحقیقات صورت گرفته، کمترین اثر مخرب بر روی اشیاء قیمتی و آنتیک را لامپ LED دارد. طبیعی بودن لامپ ال ای دی باعث شده تا در سال های اخیر و با گسترش گلخانه های پرورش گیاهان مختلف، توصیه شود که از لامپ LED برای روشنایی گلخانه استفاده شود.

 

6. گرمای حداقلی

یکی از ویژگی های مهم لامپ ال ای دی، تولید گرمای بسیار پایین این نوع لامپ است. این موضوع به ویژه برای مکان هایی که تولید گرمای لامپ باعث افزایش دما می شود، اهمیت بسیار زیادی دارد. گلخانه یکی از این مکان ها هستند که نیاز به تنظیم دمای دقیق دارند. استفاده از لامپ ال ای دی کمک می کند تا این تنظیم دما با صرف کمترین انرژی سرمایشی ایجاد شود.

کم بودن گرمای تولید شده توسط لامپ LED کمک بسیار بزرگی است در صرفه جویی انرژی! در واقع چه از این نظر که بیشتر برق مصرفی به نور تبدیل می شود و چه از این نظر که محیط به واسطه روشن بودن لامپ گرم نمی شود، لامپ ال ای دی در مصرف انرژی صرفه جویی می کند.

 

 

پیشرفت تکنولوژی ساخت لامپ ال ای دی

 

لامپ ال ای دی در سال های اخیر پیشرفت های شگرفی داشته است. این پیشرفت ها در زمینه های مختلفی صورت گرفته و همچنان نیز ادامه دارد. اگر نگاهی به انواع لامپ ال ای دی در بازار بیاندازید، متوجه خواهید شد که تنوع رنگ و ظاهر آن با سال های گذشته قابل مقایسه نیست. علاوه بر این انواع لامپ ال ای دی جدید نور بیشتری داشته و مصرف آن ها نیز کاهش یافته است.

طبق آزمایشات انجام گرفته، بازدهی لامپ ال ای دی نسبت به لامپ کم مصرف، تقریبا 3 برابر بیشتر است. محققان در تلاشند تا این میزان بازدهی را همچنان افزایش داده تا به بهترین حالت ممکن دست یابند. لامپ ال ای دی جدید نسبت به چند سال گذشته با افزایش بازدهی قابل قبولی مواجه بوده است و به نظر می رسد تا چند سال آینده به اوج خود نزدیک شود.

ایجاد تنوع برای تولید انواع وسایل روشنایی، یکی از بسترهای پیشرفت انواع لامپ ال ای دی بوده است. در حال حاضر ال ای دی به صورت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از پروژکتور ال ای دی گرفته تا ال ای دی های نواری که در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند، همگی از جمله تنوع بالای لامپ ال ای دی به شمار می آیند.

یکی از پیشرفت های صورت گرفته در تولید انواع لامپ ال ای دی، افزایش طول عمر این محصولات است. تکنولوژی های جدید سعی می کند تا جای امکان عمر لامپ ال ای دی را افزایش دهد. این کار باعث می شود تا هزینه خرید لامپ LED برای مصرف کننده به شدت کاهش یابد. علاوه بر این استفاده از لامپ ال ای دی در مکان هایی که تعویض لامپ سخت و هزینه بردار است، معقول تر خواهد شد. در حال حاضر بیشتر لامپ های ال ای دی با کیفیت، بیش از 25 هزار ساعت کارایی دارند که محققان در حال افزایش این میزان هستند.

 

 


 

 

خرید لامپ ال ای دی به صرفه نیست!

 

بله! خرید لامپ ال ای دی به صرفه نیست. خرید این لامپ برای کسانی که تنها به قیمت لامپ توجه می کنند و به دیگر مواردی که در تهیه لامپ اثرگذار است نمی نگرند، به هیچ صورتی به صرفه نخواهد بود. اگر شما هم فکر می کنید که به صرفه بودن یک لامپ تنها بر اساس بالاتر یا پایین تر بودن قیمت آن تعیین می شود و پس از خواندن ادامه این مطلب نیز همچنان بر نظر خود استوار ماندید؛ پیشنهاد می کنیم که به هیچ عنوان لامپ ال ای دی نخرید!

لامپ ال ای دی قیمت به مراتب بیشتری نسبت به بسیاری از لامپ های دیگر دارد. دلیل این موضوع نیز تکنولوژی ساخت پیشرفته آن است که نیاز به تجهیزات حرفه ای و نیروی فنی حرفه ای دارد. البته دلایل متعدد دیگری نیز می توان برای بالاتر بودن قیمت این محصول ذکر کرد که اینجا موضوع مطلب ما نیست.

لامپ ال ای دی سقفی و دیگر لامپ های ال ای دی، قیمتی به مراتب بیشتر دارند. همین موضوع احتمالا شما را برای خرید این نوع لامپ ها به شک می اندازد. اما بهتر است به جای نگاه به قیمت لامپ ال ای دی، کمی هم به ویژگی های این لامپ که به بسیاری از آن ها در بالا اشاره کردیم توجه کنید.

یکی از مواردی که باعث می شود تا لامپ LED در عین گران تر بودن به صرفه تر باشد، دوام و عمر بالای این لامپ است. وقتی عمر یک چراغ بیشتر باشد، در نتیجه لازم نیست پس از مدت کوتاهی آن را با یک لامپ جدید تعویض کنید. در واقع در بهترین شرایط، به جای خرید 2 لامپ کم مصرف برای استفاده در یک مدت زمان مشخص، یک لامپ ال ای دی خریداری می کنید که قیمت آن به مراتب کمتر از 2 لامپ کم مصرف خواهد بود. علاوه بر این، گارانتی طولانی مدت لامپ ال ای دی کمک می کند تا در صورت بروز مشکل، بدون پرداخت هیچ هزینه ای آن را تعویض نمایید.

نکته دیگری که به وضوح قابل مشاهده است، تاثیر لامپ ال ای دی بر روی قبض برق است. اگر تمامی لامپ های خود را تعویض و به ال ای دی تبدیل کنید، نتیجه آن را در میزان مصرف برق خود مشاهده خواهید کرد. جبران هزینه گران تری که برای خرید لامپ ال ای دی می پردازید، خیلی زود از دل قبض برق بیرون می آید.

قدرت نور و هدایت پذیری این نوع لامپ نیز یکی از مواردی است که باعث می شود لامپ ال ای دی به صرفه تر از دیگر لامپ ها باشد. قدرت نور لامپ LED به مراتب افزون تر از دیگر لامپ ها است. در نتیجه برای یک مکان مشخص که برای روشنایی آن باید از 4 الی 5 لامپ کم مصرف استفاده شود، می تواند با 2 الی 3 لامپ ال ای دی مناسب، روشن گردد. در نتیجه مشخص است که خرید لامپ ال ای دی به صرفه تر از دیگر لامپ ها است. کافی است از لامپ ال ای دی لوستر برای روشنایی سالن خود استفاده کنید تا عدم نیاز به تمامی سرپیچ ها برای شما مشخص شود!

تمامی نکات گفته شده هم به صورت مجزا و هم به صورتی که در کنار هم قرار گیرند، به صرفه بودن لامپ ال ای دی را مشخص می کنند. مطمئن باشید خرید لامپ ال ای دی خیلی زود نتایج خود را بر روی کاهش هزینه های شما نشان خواهد داد.

 

 

 

 

5 پارامتر مهم برای خرید لامپ ال ای دی

 

مدل های فراوان، برندهای متعدد و پارامترهای مختلفی که برای خرید لامپ ال ای دی وجود دارد، باعث می شود تا خرید لامپ LED نیازمند دقت بیشتری باشد. توجه به پارامترهای مختلف می تواند تضمینی مطمئن برای خرید لامپ ال ای دی باشد. سعی می کنیم در ادامه به برخی از این پارامترها که در خرید لامپ LED اهمیت دارد.

1. شدت روشنایی یا لومن Lumen

در خرید لامپ، دیگر توجه به وات لامپ نمی تواند کمکی برای انتخاب بهتر باشد. در واقع با توجه به اینکه لامپ ال ای دی با وات یکسان، روشنایی متفاوتی دارند، پارامتر دیگری به نام لومن تعبیه شده است تا انتخاب و خرید لامپ ال ای دی دقیق تر صورت پذیرد.

با توجه به پیشرفت های صورت گرفته، در حال حاضر به ازای هر 1 وات، 80 تا 90 لومن باید روشنایی تولید شود. این بدان معناست که یک لامپ 10 وات ال ای دی باید بین 800 تا 900 لومن شدت روشنایی داشته باشد. اگر لومن یک لامپ کمتر از مقدار تعیین شده باشد، یعنی شدت روشنایی به اندازه کافی نیست. جالب اینجاست که اگر لومن یک لامپ از میزان تعیین شده بیشتر باشد، نور بیشتری تولید می کند اما عموما عمر کوتاه تری دارد.

با توجه به نکات گفته شده سعی کنید در هنگام خرید لامپ ال ای دی، حتما به لومن لامپ توجه کنید. توجه تنها به وات نمی تواند نیاز شما را به صورت کامل تامین کند.

2. گارانتی و خدمات پس از فروش

به جرات می توان گفت که مهمترین پارامتری که باید در هنگام خرید لامپ ال ای دی به آن توجه داشته باشید، گارانتی این نوع لامپ ها است. حتما لامپی خریداری کنید که گارانتی داشته باشد. در صورت خرید لامپ ال ای دی بدون گارانتی، متضرر خواهید شد. البته بسیاری از گارانتی ها جعلی بوده و در هنگام نیاز، خبری از خدمات آن ها وجود ندارد.

توجه کنید که تاریخ گارانتی حتما باید بر روی خود لامپ درج شده باشد. به هیچ عنوان فاکتور را به عنوان ضمانت گارانتی قبول نکنید. مشخص است که نگهداری از فاکتور برای مدت زمان زیادی امکان پذیر نیست. همچنین فاکتور را فقط فرشونده می پذیرد، فروشندگان دیگر هیچ تعهدی برای پذیرفتن آن ندارند. اگر فروشنده کار خود را تعویض کند، دست شما به جایی نخواهد رسید.

گارانتی زیر 1 سال برای لامپ ال ای دی، به هیچ عنوان منطقی نیست. با یک محاسبه ساده می توان دریافت که ادعای 25 هزار ساعت کارکرد یک لامپ ال ای دی، حداقل به 3 سال زمان نیاز دارد. گارانتی های زیر 1 سال در واقع نشان می دهند که تولید کننده لامپ ال ای دی به ادعای خود نیز اعتقادی ندارد. سعی کنید لامپ هایی خریداری کنید که حداقل 2 سال گارانتی معتبر داشته باشند.

بهتر است لامپ ال ای دی را از برندهای معتبر بخرید. اگر خرید لامپ ال ای دی را از شرکت ها و برندهای معتبر انجام دهید، خیالتان از اعتبار و درستی گارانتی راحت تر خواهد بود. ممکن است برخی برندهای ناشناخته قیمت پایین تری را به خود اختصاص داده باشند؛ اما قیمت پایین تر به ریسک نداشتن گارانتی یا داشتن یک گارانتی نامعتبر نمی ارزد.

3. ضریب نمود رنگی CRI

شاخص یا ضریب نمود رنگ یکی از مواردی است که باید در هنگام خرید لامپ ال ای دی به آن توجه داشته باشید. CRI کیفیت نور را مشخص می کند. عدم توجه به این پارامتر مهم در لامپ ال ای دی، ممکن است شما را در خرید این نوع لامپ دچار مشکل کند. گفته می شود که بهتر است لامپ های خانگی ضریب 0.8 داشته باشند. کیفیت نور لامپ ال ای دی که CRI کمتر از 0.8 داشته باشد، مناسب نیست.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه ضریب نمود رنگی CRI را توضیح دهیم، باید گفت که این ضریب نشان دهنده واقعی بودن رنگ نور است. این ضریب در مقایسه با نور خورشید تعیین می شود. عدد 1 به نور خورشید تعلق دارد و نورهای دیگر در مقایسه با نور خورشید مشخص می شوند.

اگر محصولی را خریداری کردید که بر روی جعبه آن مشخصات CRI درج نشده بود، احتمالا میزان آن به اندازه کافی نبوده و به همین علت از درج آن خودداری شده است.

4. امکان دفع حرارت

همانطور که اشاره کردیم، لامپ ال ای دی حرارت کمی تولید می کند؛ البته این بدان معنا نیست که اصلا حرارت ایجاد نکند. یکی از نکات مهمی که باید در هنگام خرید لامپ ال ای دی مورد توجه قرار دهید، این است که این نوع لامپ ها امکانات لازم برای دفع حرارت را داشته باشند. خنک کننده های آلومینیومی بهترین گزینه برای عملیات انتقال حرارت هستند. اگر لامپی سیستم انتقال حرارت نداشته باشد، خیلی زود خراب می شود.

5. قیمت

پارامتر پنجمی که در هنگام خرید لامپ ال ای دی باید مورد توجه شما قرار گیرد، قیمت است. توجه داشته باشید که قیمت لامپ ال ای دی به نسبت لامپ رشته ای و لامپ کم مصرف بیشتر است. در بالا توضیح دادیم که چرا این قیمت بالاتر به صرفه تر به حساب می آید. در بین برندهای مختلف لامپ های ال ای دی نیز تفاوت قیمت وجود دارد. این تفاوت قیمت ممکن است شما را در خرید لامپ ال ای دی سردرگم کند. بسیاری از این سردرگمی ها با مطالعه پارامترهای گفته شده قابل حل شدن است!

اصولا برندهای معتبر قیمت های بالاتری را به خود اختصاص داده اند. علت این موضوع نیز این است که کیفیت لامپ ال ای دی برندهای معتبر عموما بالاتر است، خدمات پس از فروش و گارانتی معتبری دارند، از آلومینیوم در سیستم انتقال حرارت آن ها استفاده شده است و همچنین CRI و Lumen مناسبی را به خود اختصاص داده اند. همین پارامترها باعث می شود تا قیمت یک لامپ ال ای دی از برندی معتبر، بالاتر از دیگر برندها باشد.

مشخص است که اگر قصد خرید ارزانترین لامپ ال ای دی را داشته باشید، نمی توانید انتظار داشته باشید که باکیفیت ترین لامپ را خریداری کنید. چنین لامپ هایی اصولا گارانتی معتبری ندارند و کیفیت قطعات آن نیز مناسب نیست. بهتر است با پرداخت هزینه بالاتر برای خرید لامپ الی ای دی، از کیفیت و گارانتی محصول خریداری شده مطمئن شوید.

5 پارامتر گفته شده از مهمترین مواردی است که باید در هنگام خرید یک لامپ ال ای دی مورد توجه قرار دهید. توجه به این پارامترها به شما کمک می کند تا خریدی مطمئن داشته باشید و رضایت از خرید خود را افزایش دهید. همچنین توجه به این پارامترها، به شما در خرید یک لامپ ال ای دی بصرفه و با کیفیت کمک خواهد کرد.

 

 

از کجا لامپ ال ای دی بخریم؟

 

فروش لامپ ال ای دی توسط فروشگاه های حقیقی و مجازی بسیاری صورت می پذیرد. در دنیای حقیقی از هایپرمارکت ها گرفته تا سوپرمارکت های محله ای و از فروشگاه های بزرگ فروشنده لوازم برقی تا دکه های فروشنده تجهیزات برقی، اقدام به فروش لامپ ال ای دی می کنند. در فضای اینترنت نیز فروشگاه های متعددی وجود دارند که به صورت تخصصی لامپ ال ای دی به فروش می رسانند و در کنار آن ها فروشگاه های بزرگ اینترنتی نیز در کنار دیگر محصولات خود، لامپ ال ای دی نیز ارائه می دهند.

همین موضوع باعث می شود تا خرید لامپ LED کمی سخت به نظر برسد. انتخاب اینکه خرید خود را از فروشگاه های حقیقی انجام دهید یا سایت های اینترنتی، شما را با تردید مواجه می سازد. در ادامه به صورت خلاصه به نکاتی اشاره می کنیم که به شما در انتخاب نوع خرید لامپ ال ای دی کمک می کند.

 • فروشگاه های تخصصی عرضه کننده محصولات الکترونیکی

  تا جای ممکن خرید خود را از مکان های تخصصی انجام دهید. فرقی نمی کند که قصد خرید اینترنتی لامپ ال ای دی را دارید یا می خواهید آن را از فروشگاه های واقعی خریداری کنید؛ در هر صورت خرید لامپ ال ای دی را از فروشگاه های تخصصی این حیطه انجام دهید. خرید از سوپرمارکت یا هایپرمارکت و همچنین سایت های بزرگ اینترنتی که در کنار هزاران رده محصول دیگر، لامپ ال ای دی نیز ارائه می کنند، کار درستی به نظر نمی رسد. در این فروشگاه ها امکان دسترسی به اطلاعات دقیق و فنی بسیار محدود بوده و کسی پاسخگوی سوالات شما نخواهد بود. همچنین در صورت بروز مشکل، اقدام برای گارانتی سخت تر به نظر می رسد.

 • خرید تنها از فروشگاه های معتبر

  زمانی که قرار است یک فروشگاه حقیقی یا اینترنتی را برای خرید انتخاب کنید، معتبر بودن آن را مورد توجه قرار دهید. فروشگاهی که مجوز لازم برای فروش لامپ ال ای دی نداشته باشد، نمی تواند گزینه خوبی برای خرید باشد. همچنین خرید از فروشگاه های اینترنتی فاقد نماد اعتماد الکترونیک، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 •  مزایای خرید اینترنتی لامپ LED

  خرید اینترنتی مزایای فراوانی دارد. تمامی این مزایا در خرید اینترنتی لامپ ال ای دی نیز وجود دارد. شما با خرید لامپ LED از سایت های معتبر اینترنتی که به صورت تخصصی اقدام به فروش لوازم الکترونیک می کنند، هم در وقت خود صرفه جویی می کنید و هم بهترین گزینه را از بین محصولات مختلف انتخاب می کنید.
  در خرید اینترنتی از فروشگاه های معتبری که اقدام به فروش لامپ ال ای دی می کنند، می توانید مشخصات هر لامپ را به صورت دقیق مطالعه کرده و قیمت ها را با یکدیگر مقایسه کنید. همچنین دسترسی به تخفیف های فوق العاده در فروش اینترنتی لامپ ال ای دی، از دیگر مزایای آن است.

 

 


 

 

انواع لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی در انواع مختلفی تولید و روانه بازار می شود. ایجاد تنوع در تولید لامپ ال ای دی باعث شده تا این نوع لامپ در جایگاه های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. انواع لامپ ال ای دی البته در بین بسیاری از افراد جامعه شناخته شده نیست و همین موضوع باعث شده تا استفاده از برخی مدل های لامپ ال ای دی کاهش یابد.

در ادامه سعی می کنیم به انواع لامپ ال ای دی به صورت خلاصه شده اشاره کنیم. هر کدام از انواع لامپ LED ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند که در این مطلب نمی توانیم به تمامی آن ها اشاره کنیم و تنها برخی نکات ابتدایی در مورد آن ها بیان شده است.

 

لامپ ال ای دی حبابی

معروف ترین و پرکاربردترین لامپ ال ای دی، نوع حبابی آن است. همانطور که در عکس نیز مشاهده می کنید، این نوع لامپ ال ای دی، دارای یک حباب مات است که باعث می شود تور درون لامپ به صورت یکدست انتشار پیدا کند. فرقی نمی کند که LED نور سفید یا زرد تولید کند، عموما حباب این نوع لامپ شیری رنگ و مات است که به هرچه بهتر انتشار یافتن نور کمک می کند.

لامپ ال ای دی حبابی بیشترین کاربرد را برای روشنایی منازل دارد. این نوع لامپ در انواع سرپیچ و در انواع شکل حباب تولید و روانه بازار شده است و شما می توانید از مدل های مختلف لامپ ال ای دی حبابی برای کاربردهای مختلف استفاده کنید.

 

لامپ ال ای دی فیلامنتی

بسیاری از افراد به دلیل علاقه ای که به لامپ های رشته ای دارند، هنوز از این لامپ ها استفاده می کنند. نور خاص این لامپ است که با وجود مصرف بالا، آن را همچنان در بازار سرپا نگه داشته است. تولیدکنندگان لامپ ال ای دی با توجه به این علاقه، اقدام به تولید لامپ LED شبیه به لامپ رشته ای کرده اند. لامپ فیلامنتی، لامپ ال ای دی شبیه به لامپ های رشته ای است که نوری شبیه به همان لامپ ها دارد.

طراحی، نوع نور و بسیاری از موارد لامپ ال ای دی فیلامنتی شبیه به لامپ رشته ای است. تفاوت این دو لامپ اما بسیار زیاد است. لامپ فیلامنتی 85 درصد مصرف انرژی کمتری نسبت به لامپ رشته ای دارد. همچنین این لامپ طول عمر 15 برابری نسبت به لامپ رشته ای دارد. این ویژگی ها در کنار شبیه بودن نور لامپ ال ای دی فیلامنتی به نور لامپ رشته ای، باعث شده تا استقبال از این نوع لامپ افزایش پیدا کند.

 

لامپ ال ای دی هالوژنی

یکی از انواع لامپ های LED، لامپ هالوژنی است. این نوع لامپ نیز جایگزین لامپ هالوژنی پرمصرف گذشته است. لامپ ال ای دی هالوژنی که به دو مدل SMD و COB تولید و روانه بازار شده است، کیفیت و طول عمر بالایی داشته و نور مناسبی نیز تولید می کند. استفاده از لامپ LED هالوژنی در دکوراسیون داخلی، علاوه بر تامین نور مورد نیاز در مصرف برق نیز صرفه جویی به عمل می آورد. این نوع لامپ به صورت توکار در کناف و قسمت های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید لامپ هالوژن ال ای دی، باید به دقت انجام شود. همانطور که در همین مطلب اشاره کردیم، گارانتی باید بر روی خود لامپ درج شده باشد؛ موضوعی کنه در بسیاری از انواع لامپ ال ای دی هالوژنی رعایت نمی شود. سعی کنید در خرید این نوع از لامپ LED دقت لازم را به عمل آورید.

 

لامپ ال ای دی تیوبی

لامپ های تیوبی که در گذشته اصطلاحا به آن مهتابی گفته می شد نیز از جمله لوازم روشنایی منزل و محل کار است. تقریبا در اکثر منازل جای مهتابی قرار داده می شود تا از آن به عنوان یکی از لوازم روشنایی استفاده شود. هرچند در دکوراسیون داخلی جدید، کمتر از این نوع وسیله روشنایی استفاده می شود اما همچنان به عنوان یکی از پرکاربردترین وسایل روشنایی شناخته می شود. مهتابی ها نیز همانند لامپ، سیر مشخصی داشته اند. از مهتابی های پرمصرف تا کم مصرف و حالا هم ال ای دی!

لامپ ال ای دی تیوبی یا همان مهتابی ال ای دی، یکی از محصولات کمتر شناخته شده از لامپ ال ای دی است. این نوع لامپ مصرف انرژی به مراتب کمتر از مهتابی های قدیمی داشته و عمر و ماندگاری آن نیز بیشتر است. خرید لامپ LED تیوبی می تواند در هزینه های شما صرفه جویی کند.

 

لامپ ال ای دی وال واشر

یکی از انواع لامپ های LED که شباهت زیادی هم به لامپ هالوژن روکار دارد، لامپ ال ای دی وال واشر است. این نوع از لامپ ال ای دی نیز در دکوراسیون داخلی کاربرد دارد. نور هدفمند این نوع لامپ کمک می کند تا منطقه مد نظر مصرف کننده روشن شود. از این نوع لامپ ال ای دی علاوه بر دکوراسیون داخلی، در گالری های هنری، فروشگاه ها، نمایشگاه ها و… استفاده می شود.

 

لامپ ال ای دی نواری

لامپ نواری ال ای دی از کاربردی ترین انواع این نوع لامپ است. لامپ ال ای دی نواری کاربردهای گسترده ای از دکوراسیون داخلی تا کارخانجات دارد. این نوع از LED، به صورت ال ای دی های مجزایی که بر روی یک نوار ردیف شده اند، تولید و روانه بازار می شود. لامپ ال ای دی نواری تنوع بسیار زیادی دارد. بسیای از این لامپ ها در رنگ های مختلف تولید می شوند و با استفاده از یک سیستم کنترلی قابل تعویض هستند.

در هنگام خرید لامپ ال ای دی نواری باید به صورت ویژه به کیفیت این محصول توجه داشته باشید. خرید لامپ LED نواری بی کیفیت، می تواند هزینه ای که برای خرید این محصول انجام داده اید را هدر بدهد. سعی کنید نوع نیاز خود به لامپ ال ای دی نواری را مشخص کنید تا کارایی و عمر آن افزایش پیدا کند. برای مثال از لامپ LED نواری در مکان های مرطوب نباید استفاده شود؛ مگر اینکه با استفاده از برخی لاک های شفاف پوشانده شده باشد.

 

لامپ ال ای دی سقفی

لامپ ال ای دی سقفی یکی دیگر از انواع لامپ LED است که به دو صورت روکار و توکار مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع لامپ کاربردهای گسترده ای را به خود اختصاص داده است. از لامپ ال ای دی سقفی روکار با قاب زیبایی که دارد در دکوراسیون داخلی استفاده می شود. همچنین لامپ ال ای دی سقفی توکار نیز کاربردهای زیادی در دکوراسیون داخلی دارد و می تواند در کناف نصب گردد.

تنوع بالای لامپ ال ای دی سقفی باعث شده تا خرید این محصول بسته به نوع نیاز و سایز مورد استفاده باشد. در واقع شما در هنگام خرید یک لامپ ال ای دی سقفی باید اندازه حدودی مورد نیاز خود را داشته باشید و بر اساس آن اقدام به خرید لامپ LED سقفی نمایید.

شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید.